جایگزین هایی برای کولونوسکوپی

کولونوسکوپی روشی برای بررسی روده بزرگ و کولون است که جهت تشخیص ناهنجاری ها استفاده می شود. کولونوسکوپی معمولاً برای پیدا کردن پولیپ ها و تشخیص سرطان به کار می رود. در این روش لوله بلندی به نام کولونوسکوپ به داخل رکتوم وارد شده و در طول روده بزرگ حرکت می کند. كولونوسكوپ تصاوير را انتقال می دهد. پزشک براساس مشاهدات تشخیص های لازم را داده و در صورت لزوم با استفاده از یک حلقه کوچک موجود در داخل لوله نمونه برداری را انجام می دهد.

این روش زمان بر بوده، به رعایت رژیم غذایی و استفاده از ملین برای تمیز کردن روده نیاز دارد. به علاوه، حالت تهاجمی داشته و در نتیجه برخی افراد از انجام آن اجتناب می کنند. یکسری از آزمایش ها می توانند به عنوان جایگزینی برای کولونوسکوپی انجام شوند. یکی از این آزمایش ها، OB یا همان خون مخفی است. پزشک متخصص در صورت صلاحدید این آزمایش را به صورت دوره ای درخواست می کند. آزمایش دیگری که می تواند جایگزسن کولونوسکوپی باشد، M2-PK است که یک آزمایش مدفوعی است که غیر تهاجمی بوده، به رعایت رژیم غذایی خاص نیاز ندارد، حساسیت آن بالاست و جوابدهی آن سریع (به صورت روزانه) است. در موارد مشکوک نیز برای تشخیص ناهنجاری های روده ای آزمایش های ژنتیکی و بررسی ژن های درگیر در این بیماری انجام می شود.

علاوه بر آزمایش های نام برده، CT کولونوسکوپی نیز روشی برای بررسی روده با استفاده از اشعه x است. البته، این روش نیز به استفاده از ملین ها برای تخلیه معده نیاز دارد. صرف نظر از روش بررسی، با توجه به کند بودن رشد تومورهای روده، در صورت تشخیص زودهنگام شانس درمان بیماران به شدت افزایش می یابد.

 

colonoscopy

منبع:

Jenna Fletcher. ” Seven alternatives to a colonscopy” Medical News Today. MediLexicon, Intl 24 November 2017.

فهرست