نشانگرهای التهابی، هشداری برای آلزایمر

یک مطالعه جدید نشان داده است که افزایش نشانگرهای التهابی خون، می تواند به عنوان یک علامت هشدار دهنده برای آلزایمر در نظر گرفته شود. این یافته می تواند به یکروش ساده و کم هزینه برای غربالگری افراد در معرض خطر ابتلا به آلزایمر منجر شود. در ایالات متحده، هر ۶۵ ثانیه یکنفر به این بیماری مبتلا می شود. در مجموع, حدود ۵٫۸ میلیون نفر در ایالات متحده با این مشکل زندگی می کنند. افزایش نشانگرهای التهابی می تواند بر توانایی تفکر، صحبت کردن، به خاطر سپردن، ارتباط با دیگران و انجام کارهای روزمره فرد تأثیر بگذارد. مشکلات مغزی و زوال عقل، یکی از علل اصلی مرگ و میر جهان و ششمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است. شایع ترین نوع زوال عقل آلزایمر است که به دنبال آن، خونریزی میکروسکوپی و انسداد رگ های خونی با خطر ابتلا به آلزایمر ارتباط sCD مغز اتفاق می افتد.

 محققان استرالیایی بیان کرده اند که نشانگر التهابی sCD 14 با خطر ابتلا به آلزایمر ارتباط مستقیم دارد. در این مطالعه، بیش از ۴۷۰۰ شرکت کننده در طی ۹ سال مورد بررسی قرار گرفتند. محققان دریافتند که سطح بالاترsCD 14 با آسیب مغزی و همچنین افت عملکرد شناختی همراه است. محققان امیدوارند این اندازه گیری میزان sCD 14 بتواند در کنار سایر نشانگرهای بیماری آلزایمر مانند آمیلوئید و تاو، به پیش بینی این بیماری کمک کند. این روش غربالگری مقرون به صرفه بوده و می تواند با تغییر مسیر زندگی، در جلوگیری از پیشرفت آلزایمر بسیار مؤثر باشد. البته، از آنجائی که زوال عقل یک مشکل چند وجهی است، این مسئله به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

الزایمر

منبع:

Lisa Templeton. ” Inflammatory marker could be early warning for dementia” Medical News Today. MediLexicon, Intl., on December 21, 2019

فهرست