علائم کمبود ویتامین B-12

ویتامین B-12 یک عنصر ضروری است که برای ساخت DNA و گلبول های قرمز بسیار مهم بوده و به عملکرد سیستم عصبی کمک می کند. گلبول های قرمز در اکسیژن رسانی به نقاط مختلف بدن نقش داشته و کمبود آن ها، مشکلات زیادی را ایجاد می کند. این ویتامین محلول در آب بوده و در غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و ماهی یافت می شود. کمبود ویتامین B-12 می تواند منجر به مشکلات جسمی و روحی متعددی شود.

شناخت علائم بیماری، به تشخیص بهتر مشکل و رفع آن، کمک می کند. سوزش دست و پا یکی از این علائم است. این وضعیت به دلیل نقش ویتامین B-12 در ساخت میلین های عصبی اتفاق می افتد. میلین یک پوشش عصبی بوده و کمبود آن، سبب حساس شدن عصب ها می شود. از طرف دیگر، آسیب اعصاب محیطی ناشی از کمبود این ویتامین، به مرور زمان، راه رفتن را برای فرد مشکل می کند. پوست رنگ پریده یا زرد، که در اثر کم خونی ایجاد می‌شود، نیز نشانه دیگری از کمبود ویتامین B-12 است. همچنین، خستگی، تهوع، استفراغ و اسهال، کاهش اشتها، کاهش وزن، افزایش ضربان قلب و تنفس کوتاه نیز می توانند در اثر کمبود این ویتامین رخ دهند.

این بیماری از طریق انجام آزمایش خون، تشخیص داده شده و با مصرف مکمل های داروئی و اتخاذ رژیم غذائی مناسب درمان می شود.

b12

منبع:

Burgess, Lana. “What are the symptoms of vitamin B-12 deficiency?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 23 Jan. 2019.

فهرست