نحوه تهاجم کوید ۱۹ و پاسخ سیستم ایمنی به آن

درک نحوه پاسخ بدن در زمان آلودگی به ویروس کرونا، می تواند به پیشگیری و همچنین روند معالجه کمک کند. کوید ۱۹ یک کرونا ویروس است که ۸۲٪ از ژنوم آن با ویروس سارس مشترک است. ویروس سارس نیز در سال ۲۰۰۳، یک بیماری همه گیر ایجاد کرد. البته، کوید ۱۹ با ویروس سارس تفاوت هائی دارد.

به عنوان مثال، این ویروس جدید، حتی در مرحله قبل از ظهور علائم نیز عفونی است. همچنین، فرآیندهای فیزیولوژیکی که در یک مرحله از بیماری مضر هستند، ممکن است بعداً مفید واقع شوند. به عنوان مثال، گیرنده تبدیل کننده آنزیم آنژیوتانسین۲ (ACE2) ، که به ویروس اجازه ورود به بدن را می دهد، ممکن است در مراحل بعدی بیماری برای محافظت از ریه ها مهم باشد. در ادامه مراحل مختلف ورود و پاسخ بدن به ویروس کرونا را مرور می کیم.

اولین مرحله، تهاجم به سلول و تکثیر ویروس در بینی است. کوید ۱۹ از طریق گیرنده ای به نام ACE2 وارد می شوند.این گیرنده ها که بیشتر به دلیل نقش شان در کنترل فشار خون و الکترولیت ها شناخته می شوند، در ریه ها، پشت گلو، روده، ماهیچه های قلب و کلیه ها نیز وجود دارند.

اخیراً دانشمندان این گیرنده را در دهان و زبان نیز پیدا کرده اند که مسیر بالقوه انتقال به دهان را نشان می دهد. پس از ورود به داخل سلول، مواد ژنتیکی ویروس، سلول را به سمت تولید میلیون ها نسخه جدید از خود هدایت می کند.

به طور متوسط، در طی ۵ روز اول بروز علائم ، ۶۷۶۰۰۰ نسخه از ویروس در هر سواب از دستگاه تنفسی فوقانی وجود داشته است. در مرحله بعد، ویروس از طریق گیرنده ACE2 وارد ریه ها شده و در ان جا تکثیر می یابد. اتصال کوید ۱۹ در مقایسه با ویروس های مشابه خود ۱۰ برابر قوی تر است و به همین دلیل، با سرعت بیشتری تکثیر می یابد.

در ۱۳٫۸ درصد از موارد، بیماری به شکل حاد و همراه با التهاب ریه رخ داده و بیمار برای طی معالجه، باید در بیمارستان بستری شود. در این افراد اکسیژن رسانی مختل شده و تنفس دشوار می شود. در شکل بسیار حاد بیماری نیز سندرم تنگی نفس ایجاد شده و سیتوکاین ها مورد تهاجم قرار می گیرند. متاسفانه، در این شرایط ممکن است به سایر قسمت های بدن نیز آسیب وارد شود.

البته، در ۸۰ درصد موراد علائم بیماری به صورت خفیف بروز کرده و سیستم ایمنی می تواند با ویروس مبارزه کند. پس از شناسائی ویروس توسط سیستم ایمنی، اولین اقدام تولید آنتی بادی های Ig-M و سپس تولید آنتی بادی های خنثی کننده اختصاصی تر و با طول عمر بیشتر به نام Ig-G است.

علاوه برآن، بدن با تولید مقدار بیشتر آنژیوتانسین ۲ با ویروس مقابل می کند. همان طور که در ابتدا بیان شد، درک نحوه رفتار کوید ۱۹ و پاسخ سیستم ایمنی نسبت به آن، به مدیریت بهتر درمان کمک می کند.

کرونا

منبع:

Hilary Guite: “COVID-19: What happens inside the body?” Medical News Today.MediLexicon, Intl., on April 20, 2020.

فهرست