تفاوت های جنسی در ابتلا به کرونا

کوید ۱۹در مقایسه با ویروس های مشابه مانند سارس، از نظر آلودگی و میزان مرگ و میر در دو جنس متفاوت است. داده هایی که تا کنون در دسترس است نشان می دهد که نحوه پاسخ خانم ها و آقایان به ویروس کرونا تفاوت های معناداری دارد. از آن جائی که این ویروس جدید بر همه ابعاد زندگی سراسر دنیا اثرگذاشته، توجه به یافته ها می تواند برای مبارزه با آن مفید باشد.

براساس بررسی داده های مربوط به ۲۰ کشور که بیشترین تعداد مبتلایان به کوید ۱۹ را داشته اند، مشخص شده که احتمال مرگ و میر در آقایان نسبت به خانم ها حدود دو برابر است. بیشترین تفاوت میان مرگ و میر مردان و زنان در اثر ابتلا به ویروس کرونا، در دانمارک و یونان مشاهده می شود. در مقابل، تا کنون بیشترین برابری بین مرگ و میر در دو جنس، در ایران و نروژ رخ داده است. دلیل این اختلاف ها معمولاً به علت تفاوت های بیولوژیکی بدن خانم ها و آقایان است. پاسخ ایمنی ذاتی خانم ها نقش مهمی در این مسئله ایفامی کند. به علت تفاوت در کروموزوم های جنسی و همچنین تفاوت های هورمونی، معمولاً خانم ها دربرابر ابتلا به عفونت ها، نسبت به آقایان مقاوم تر هستند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که هورمون استروژن یک نقش محافظتی دارد. همچنین، بررسی ها مشخص کرده که پاسخ سیتوکاین ها در خانم ها قوی تر عمل می کند. این پاسخ در مواردی مانند آسیب های ریوی اهمیت فراوانی دارد. توجه به این نکته جالب است که هورمون استروژن میزان آزاد شدن سیتوکاین ها را افزایش می دهد. توجه به این یافته ها می تواند به اتخاذ سیاست های مبارزه با یروس کرونا در کشورها کمک شایانی کند.

کوید 19

منبع:

Ana Sandoiu: ” Sex differences in COVID-19″ Medical News Today.MediLexicon, Intl., on April 15, 2020.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست