اطلاعات جدید در مورد ویروس کرونا

شیوع نوع جدیدی از بیماری کرونا موجب نگرانی جهانی شده است. این ویروس با سرعت زیادی گسترش یافته و جمعیت بسیاری از کشورها را درگیر کرده است. از اوایل آذرماه، گزارش هایی منتشر شد که نشان می داد نوع جدیدی از ویروس کرونا که قبلاً در انسان بیماری زا نبوده، در میان جمعیت یكی از شهرهای بزرگ چین به نام ووهان، افراد زیادی را مبتلا کرده است. متأسفانه، این ویروس به سایر کشورها نیز گسترش یافته و سبب مرگ تعدادی از مبتلایان شده است. تا امروز، بیش از ۸۰٫۰۰۰ به کرونا مبتلا شده و حدود ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند. ویروس کرورنا سیستم تنفسی پستانداران را هدف قرار داده و بر آن ها تأثیر می گذارد.

این ویروس، چهار جنس اصلی آلفا، بتا، دلتا و گاما داشته که تنها تعداد معدودی از ویروس های جنس آلفا و بتا می توانند به انسان منتقل شوند. این انتقال معمولاً از طریق حیوانات اتفاق افتاده و خفاش ها از متداول ترین حامل ها هستند علاوه بر آن، انتقال ویروس جدید از فردی به فرد دیگر از طریق مسیر تنفسی می تواند اتفاق بیافتد. ویروس در مجاری هوایی (بینی و ریه ها) ساکن شده و از طریق قطرات بینی یا دهان به شخص دیگری منتقل شود. حدود ۵-۶ روز پس از آلودگی فرد، علائم بروز می کند. البته، در طی این دوره نیز احتمال انتقال وجود دارد. تب، سرفه و تنگی نفس از جمله علائم آن هستند که با بسیاری از بیماری ها مشترک است. این بیماری از طریق بررسی شرایط زندگی و احتمال برخورد با افراد آلوده و همچنین انجام آزمایش خون تشخیص داده می شود. بیماری در اکثر افراد به صورت خفیف و تنها در ۲۰٪ موارد به ذات الریه، نارسایی تنفسی و در برخی موارد به مرگ منجر می شود.

رعایت مسائل بهداشتی، مانند شستن منظم دست ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه، حفظ فاصله یک متری از افراد و پرهیز از دست دادن و روبوسی کردن، خودداری از دست زدن به چشم، دهان و بینی و مصرف گوشت و تخم مرغ کاملاً پخت شده، از مهمترین روش پیشگیری از این بیماری هستند. با رعایت نکات بهداشتی ساده، به سادگی می توان از آلودگی به ویروس کرونا جلوگیری کرد. در پایان ذکر نکته قابل توجه است که استرس زیاد باعث تضعیف سیستم ایمنی شده و احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد.

corona

منبع:

Novel coronavirus: Your questions, answered Maria Cohu. ” Novel coronavirus: Your questions, answered” Medical News Today. MediLexicon, Intl., on February 7, 2020.

فهرست