راه هایی برای کاهش سطح کراتینین

کراتینین یک ماده دفعی طبیعی در بدن است که با حرکت روزانه ماهیچه ها تولید و از طریق کلیه ها از بدن خارج می شود. اختلال در عملکرد کلیه می تواند باعث افزایش سطح کراتینین در خون شود. پزشکان معمولاً از ازمایش اندازه گیری کراتینین در خون یا ادرار برای تعیین عملکرد کلیه استفاده می کنند. عفونت، گردش خون ضعیف، کاهش جریان خون یا فشار خون پایین ناشی از بیماری عروقی یا کمبود آب بدن و ابتلا به بیماری های مزمن کلیه، همگی باعث آسیب کلیوی و افزایش سطح کراتینین می شوند.

بیماری هایی مانند دیابت، اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، نقرس و دیستروفی عضلانی نیز می توانند منجر به کراتینین بالا شوند. از آن جائی که ممکن است مصرف زیاد پروتئین، انجام ورزش های سنگین و … باعث افزایش کاذب سطح کراتینین شوند، معمولاً پزشکان بیش از یک بار این آزمایش ها را درخواست می کنند. درصورت تأئید سطح کراتینین غیر طبیعی در بدن فرد، پزشک درمان های لازم را شروع می کند. بهترین راه برای کاهش میزان کراتینین، درمان علت اصلی این مشکل است. همچنین تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی نیز می تواند باعث کاهش سطح کراتینین شود.

کاهش مصرف پروتئین به ویژه گوشت قرمز می تواند کمک کننده باشد. گوشت قرمز بافت عضلانی حیوان است که به طور طبیعی حاوی کراتین است. پخت این گوشت باعث تبدیل کراتین به کراتینین شده و در نتیجه مصرف آن سطح کراتینین خون را افزایش می دهد. مصرف اب کافی نیز بسیار مفید است. استفاده از مکمل های کیتوزان که در برخی مکمل های لاغری یافت می شوند، نیز تحت نظارت پزشک متخصص می تواند در کاهش سطح کراتینین مفید باشد. همچنین، این افراد باید از مصرف مکمل های بدن سازی حاوی کراتین اجتناب کنند.

مصرف گیاهانی مانند دارچین، برگ گشنیز، بابونه و همچنین محدود کردن مصرف منابع غذایی پتاسیم مانند گوجه‌فرنگی، پودر فلفل قرمز، شکلات و پودر کاکائو، برگه زردآلو، کیوی، کشمش، پسته و تخمه کدو و آفتابگردان نیز مفید است. معمولاً پزشک مصرف فرآورده های لبنی را نیز محدود و برای جبران آن، قرص های کلسیم را تجویز می کند.

Decreased creatinine level

منبع:

Jon Johnson. “How to lower creatinine levels” Medical News Today. MediLexicon, Intl 22 November 2017..

فهرست