تأثیر تحرک اسپرم بر باروری و درمان آن

تحرک اسپرم توانایی اسپرم برای حرکت مؤثر است. این حرکت در باروری مهم است زیرا اسپرم ها باید از طریق دستگاه تولید مثل خانم ها حرکت کرده و بتوانند تخمک را بارور کنند. اهمیت این مسئله در این حد است که تحرک نامناسب اسپرم می تواند از علت های ناباروری مردان باشد. تلاش ناموفق برای بارداری به مدت یک سال را ناباروری می گویند.

در سراسر جهان، حدود ۶۰ تا ۸۰ میلیون زوج تحت تأثیر ناباروری قرار دارند. تحرک اسپرم یکی از مواردی است که در این زمینه اهمیت دارد. برای اینکه اسپرم بتواند تحرک مناسب برای رسیدن به تخمک و بارور کردن آن را داشته باشد، به حرکتی متراکم حداقل ۲۵ میکرومتر در ثانیه نیاز دارد. هنگامی که کمتر از ۳۲ درصد از اسپرم ها قادر به حرکت مؤثر باشند، به آن کم تحرکی اسپرم گفته می شود.

به طور کلی، ناباروری مردان معمولاً ناشی از مشکلات مایع منی است که تعداد کم اسپرم، تحرک نامناسب اسپرم و شکل اسپرم غیرطبیعی آن از شایع ترین مشکلات هستند. کم تحرکی اسپرم بنابه دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیافتد که گاهی علت آن مشخص نخواهد شد. آسیب به بیضه در اثر عفونت، سرطان بیضه، جراحی بیضه، استفاده طولانی مدت از استروئیدهای آنابولیک، مصرف مواد مخدری مانند كوكائين، واریکوسل و … می توانند سبب کاهش تحرک اسپرم ها شوند. یک آزمایش ساده اسپرموگرام می تواند در شناسایی این مشکلات مفید باشد. روش هایی مانند IUI، IVF و استفاده از اسپرم اهدایی برای رفع این مشکل استفاده می شوند.

علاوه بر آن، ترک سیگار و مواد مخدر و همچنین کاهش وزن اضافی در افراد چاق نیز در درمان این وضعیت مفید است.

sperm

منبع:

Amanda Barrell. ” How does sperm motility affect fertility?” Medical News Today. MediLexicon, Intl 27 November 2017.

فهرست