ورزش یا کافئین، کدامیک در مبارزه با خستگی مؤثرتر است؟

کمبود خواب باعث کاهش تمرکز روی موضوعات مختلف شده و بر روی شناخت و هماهنگی بدن اثراتی مشابه با مشروبات الکلی دارد. هنگامی که با وجود خستگی نیاز به تمرکز داریم چه کنیم؟

برای بسیاری از ما نوشیدن نوشابه و یا یک فنجان قهوه اولین راه حل است. تحقیقات مختلف نشان داده است که قهوه در دوزهای مختلف (بین ۳۰ تا ۳۰۰ میلی گرم) توجه، هوشیاری، زمان واکنش و خلق و خوی ما را به ویژه هنگام خستگی بهبود می بخشد. یک فنجان قهوه بین ۸۰ تا ۱۰۰ و یک لیوان نوشابه بین ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم کافئین دارد.

علاوه بر نوشیدن قهوه، ورزش نیز در کاهش احساس خستگی مؤثر است. حتی یک ورزش کوتاه مدت، بدون در نظر گرفتن نقش آن در تناسب اندام و رفع خستگی، باعث افزایش سرعت فرایندهای ذهنی، هوشیاری و افزایش ذخیره و بازیابی حافظه می شود. در یک مطالعه جدید، تفاوت بین اثرات مصرف کافئین و ورزش در افزایش هوشیاری مورد بررسی قرار گرفت.

براساس نتایج به دست آمده، تنها ۱۰ دقیقه ورزش میزان سطح انرژی را بیشتر از دوز متوسط کافئین (۵۰ میلی گرم) افزایش می دهد. به علاوه، ورزش فواید دیگری نیز بر سلامت بدن دارد که در طولانی مدت آشکار می شود.

کافئین ممکن است اثرات مطلوبی مانند کاهش ریسک دیابت نوع ۲، فشار خون و چاقی و اثر محافظتی در برابر زوال عقل و سرطان داشته باشد اما می تواند در عین حال کلسترول را افزایش دهد. بعلاوه، ممکن است با پوکی استخوان و آرتریت رماتوئید نیز ارتباط داشته باشد.

برخلاف کافئین، ورزش اثرات مطلوب بیشتری بر آمادگی جسمانی، تناسب اندام، شناخت، حالت روحی و رفتار و خلق و خو در تمام سنین داشته و هیچ اثر مضری برای آن شناسایی نشده است. بیشترین مزایای آن در افراد مسن و همچنین افراد در معرض خطر ابتلا به زوال عقل دیده می شود.

Exercise and Caffeine

منبع:

 Monique Tello, MD, “Exercise versus caffeine: Which is your best ally to fight fatigue?”, Harward Medical School, June 08, 2017.

فهرست