علت های زردی چشم

چشم می تواند حقایق سیاری را در مورد یک شخص و حالات روانی وی ارائه دهد. علاوه بر آن، رنگ چشم سطح سلامت عمومی فرد را نیز نشان می دهد. به طور کلی، هنگامی که سفیدی چشم زرد شود، نشان می دهد که اتفاقی در بدن در جریان است که باعث زردی شده است.

سطح بالای بیلی روبین در خون می تواند باعث ایجاد زردی در سطح پوست و چشم شود. بیلی روبین جزء پسماندهای صفراست که مقدار بیش از حد آن در جریان خون ممکن است به زردی بافت های اطراف مانند بافت پوست و چشم منجر شود.

زردی می تواند علل مختلفی داشته باشد. زردی در نوزادان بسیار شایع است، چون کبد نوزاد هنوز بلوغ کامل نداشته و در حال توسعه است. البته، هنگامی که زردی با افت انرژی، کج خلقی، تب و مشکلاتی در غذا خوردن همراه باشد، باید به پزشک مراجعه شود. شیر مادر و تغییر زیر واحدهای گلبول های خونی جنینی به نوزادی نیز می توانند باعث زردی شوند که این نوع زردی ها به صورت خودبخودی بهبود میابند.

مورد دیگری که می تواند منجر به زردی شود، خون ریزی داخلی است که باید توسط پزشک متخصص بررسی شود. بر خلاف پوست زرد، که ممکن است از مصرف بیش از حد سبزیجات زرد و نارنجی ناشی شود، زردی چشم تقریباً همیشه نشانه ای از یک موضوع پزشکی است. در بزرگسالان نیز زردی می تواند به دلیل بیماری ها یا آسیب کبدی، انسداد مجاری صفراوی و کم خونی همولیتیک (تجزیه سریع گلبول های قرمز خون) رخ دهد که به مراقبت های پزشکی نیاز دارند. به طور کلی، توصیه می شود موارد ناگهانی زردی در بزرگسالان و کودکان بزرگتر توسط یک پزشک بررسی شده و اقدامات لازم جهت رد مشکلات جدی انجام شود.

Eye jaundice

منبع:

Medical News Today. 20 August, 2016 ، Suzanne Falck, MD, FACP.

فهرست