برخی از دلایل بی حسی انگشت ها

بی حسی انگشت ها می تواند بنا به دلایل مختلفی از سندرم تونل کارپ تا برخی انواع نوروپاتی اتفاق بیافتد. این بی حسی می تواند با درمان های ساده برطرف شود ولی در برخی دیگر از موارد، فرد باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. در ادامه به برخی از دلایل رایج بی حسی انگشتان اشاره می کنیم.

یکی از این دلایل، سندرم تونل کارپ است. این مشکل معمولاً در مچ دست ها ایجاد شده و فشار روی عصب این ناحیه باعث بی‌حسی، گزگز، سوزش و درد در انگشتان دست می‌شود که اغلب تا بازو ادامه پیدا می‌کند. استفاده مداوم از رایانه، یکی از دلایلی است که این مشکل را ایجاد می کند. نوروپاتی فشرده نیز دلیل دیگری برای بی حسی انگشتان است که در اثر فشار بر روی اعصاب رخ می دهد. تغییر در شیوه زندگی و انجام ورزش های مناسب، می تواند این مشکل را برطرف کند. چاقی هم دلیل دیگری برای بروز نوروپاتی فشرده است.

بنابراین، کاهش وزن به کاهش علائم کمک می کند. در صورت عدم رفع این مشکل، ممکن است فرد به عمل جراحی نیاز پیدا کند. عوامل ژنتیکی نیز ممکن است سبب ایجاد نوع دیگری از نوروپاتی ها به نام نوروپاتی های محیطی شوند. دیابت، کمبود ویتامین B-12، بیماری های مزمن کبد یا کلیه و کم کاری تیروئید نیز می توانند سبب ایجاد این نوع از نوروپاتی ها شوند. فیبرومیالژیا هم اختلالی است که موجب درد، بی حسی و سوزش می شود.

علاوه بر موارد نام برده، مصرف برخی داروها مثل داروهائی که برای درمان سرطان استفاده می شوند، کمبود ویتامین B-12، ابتلا به بیماری MS و اختلالات مغزی-تخاعی نیز دلایل دیگری هستند که می توانند سبب بی حسی انگشتان شوند. پزشک معالج، با انجام معاینه و تشخیص علت اصلی بیماری، درمان مناسب را تجویز می کند.

منبع:

Huzar, Timothy. “What causes finger numbness?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 14 Feb. 2019. Web.20 Feb. 2019

فهرست