دلایل افزایش گلبول های سفید خون

خون از گلبول های سفید، قرمز و پلاسما تشکیل شده که افزایش یا کاهش هر یک از آنها می تواند نشان دهنده شرایط خاص یا بیماری باشد. تعداد گلبول های سفید و قرمز خون با انجام آزمایش مشخص می شود. تفسیر کاهش و یا افزایش آنها تنها باید توسط پزشک و با در نظر گرفتن شرایط فرد باشد. گلبول سفید خون (WBC) در نتیجه فعالیت مغز استخوان، غدد لنفاوی و تیموس و طی مراحل مختلف تولید شده و تکامل می یابد. سلول های سفید خون از اجزاء حیاتی خون هستند که نقش آنها در مبارزه با عفونت، سیستم ایمنی و سلامتی بدن بسیار ضروری است.

میزان بالای گلبول سفید خون ممکن است نشان دهنده وجود عفونت و یا درگیری سیستم ایمنی بدن باشد. البته، تحت شرایط استرس جسمی یا عاطفی نیز تعداد آنها افزایش می یابد. بعلاوه، در برخی از سرطان های خون با تکثیر بیش از حد این سلول ها تعدادشان افزایش می یابد. گلبول های سفید معمولاً به دنبال پاسخ به شرایطی مانند عفونت، سرکوب سیستم ایمنی، مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها، اختلال مغز استخوان یا سیستم ایمنی بدن، برخی سرطان ها مانند لوسمی لنفوسیتی حاد یا مزمن، شرایط التهاب مانند آرتریت روماتوئید، استرس عاطفی، بارداری، مصرف سیگار، آلرژی و فعالیت شدید افزایش می یابند.در صورتی که WBC ها به صورت غیر نرمال افزایش یابند احتمال ابتلا به بیماری های عفونی و یا سرطان های خون وجود دارد. لازم به ذکر است تفسیر جواب آزمایش ها تنها با در نظر گرفتن یک فاکتور صورت نمی پذیرد و اکیداً توصیه می شود افرادی که آگاهی لازم در این زمینه را ندارند از تفسیر جواب آزمایش خودداری کرده و به پزشک خود مراجعه کند. به طور کلی، مصرف روزانه سبزیجات در حفظ سلامت قلب بسیار مؤثر بوده و خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

منبع:

Lori Smith BSN MSN CRNP. ” High White Blood Cell Count: What are the Causes?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 11 January 2017.

فهرست