ارتباط میان آنفلوانزا و خطر ابتلا به کوید۱۹

مطالعه ای که اخیراً توسط محققان مؤسسه زیست شناسی ماکس پلانک انجام شده، نشان داده است که گسترش سندرم حاد تنفسی حاد کرونا ویروس ۲ (کوید ۱۹) می تواند تحت تأثیر آنفلوانزا افزایش یابد.

از زمان ظهور ویروس کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ در چین ، این ویروس بیش از ۲۸ میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده و تا کنون بیش از ۹۰۰٫۰۰۰ نفر به دلیل در دسترس نبودن امکانات درمانی و واکسن های مناسب، جان خود را از دست داده اند. مطالعات متعدد نشان داه اند که افراد مسن، مردان و افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی-عروقی، ریوی، دیابت، بیماری کلیوی و سرطان، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به نوع شدید ۱۹COVID- قرار دارند. در مورد عفونت های ویروسی فصلی دستگاه تنفسی انسان، شواهد نشان می دهد که ارتباط بین پاتوژن های بیماری زا می تواند بر میزان شیوع و شدت این بیماری ها تأثیر بگذارد.

براساس مطالعات، عفونت آنفلوانزا در دستگاه تنفسی می تواند بیان آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین ۲ (ACE2) را افزایش دهد. این گیرنده در اپیتلیوم تنفسی قرار داشته و ورود ویروس کرونا را تسهیل می کند. مدل سازی های انجام شده نشان می دهد در طول دوره وجود ویروس آنفلوانزا و کوید ۱۹ به صورت همزمان، انتقال کرونا می تواند تا حدود ۲ – ۲٫۵ برابر افزایش داشته باشد. همچنین، دانشمندان بر اساس داده های مدل، پیش بینی کردند که افرادی که اخیراً مبتلا به عفونت آنفلوانزا شده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت کوید ۱۹ قرار دارند.

پیش بینی دیگر این است که افرادی که واکسیناسیون آنفلوانزا انجام داده اند، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به عفونت کوید ۱۹هستند. این پیش بینی با یافته های مطالعات قبلی که نشان می دهد واکسیناسیون آنفلوانزا با میزان پایین تری از عفونت و مرگ و میر ناشی از کوید ۱۹ همراه است،مطابقت دارد. در نهایت، مهم ترین اقدامی که میتواند به کاهش انتقال ویروس کرونا و کنترل آن کمک کند، اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی است.

Influenza and Corona

منبع:

medRxivpreprint server. 2020. Domenech de Celles M. influenza may facilitate the spread of SARS-CoV-2. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.07.20189779v1

فهرست