تاثیر ماسک در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا

با ادامه همه گیری بیماری کوید ۱۹، استفاده از ماسک و سایر پوشش های صورت، در کنار شستن دست و فاصله گذاری اجتماعی، به عنوان ابزاری مهم برای کاهش انتقال ویروس کرونا ظاهر شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) و سازمان بهداشت جهانی، برای استفاده از ماسک تأکید فراوانی دارند و بسیاری از دولت ها پوشیدن ماسک را اجباری کرده اند.

هدف از پوشاندن صورت، جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران در افراد آلوده به کوید ۱۹، به ویژه در افراد بدون علامت است. به طور کلی، پوشش صورت، انتشار ذرات معلق در هوا را به شدت کاهش می دهد. استفاده از ماسک (شامل انواع ماسک ساده یا ماسک جراحی)، یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای است که می‌تواند شیوع برخی بیماری‌های ویروسی تنفسی از جمله کوید ۱۹ را محدود کند.

سیما اسدی و همکارانش در دانشگاه UC Davis نیویورک، میزان انتقال ذرات را در داوطلبانی که ماسک دارند، در هنگام تنفس، صحبت کردن، سرفه و آدامس جویدن و سایر حرکات فک ارزیابی کرده اند. نتایج نشان داد که بدون استفاده از ماسک، انتشار ذرات در هنگام صحبت کردن، ده برابر بیشتر از زمان استفاده از ماسک است. براساس بررسی های انجام شده، استفاده از ماسک می تواند تا ۹۰ درصد از ذرات را مسدود کند. در مورد ماسک های پارچه ای نیز از آنجائی که این ماسک ها سبب پخش ذرات الیاف خود در هوا می شوند، شست و شوی آن ها بسیار مؤثر است.

در آخر، باید یادآوری شود که استفاده از ماسک، به تنهائی نمی تواند جلوی انتشار ویروس را بگیرد و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شستن دستها و سایر پروتکل های اجتماعی نیز باید رعایت شود.

فهرست