باورهای نادرست در مورد ویروس کرونا

با انتشار گسترده ویروس کرونا، ،سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در تاریخ ۲۱ اسفند ۹۸، به طور رسمی وضعیت طبقه بندی خود از ویروس کرونا را به همه گیری جهانی یا همان پاندمی تغییر داد. شمار مبتلایان به این ویروس روز به روز در حال افزایش بوده و همزمان با این گسترش، شمار اطلاعات نادرست در مورد این ویروس نیز رو به افزایش است. در ادامه، برخی از باورهای نادرست در مورد ویروس کوید ۱۹ را مرور می کنیم. یکی از تصورات نادرست این است که پاشیدن کلر یا الکل بر روی پوست باعث از بین رفتن ویروس ها در بدن می شود. در حالیکه، این مواد شیمیایی تنها سطوح را ضدعفونی کرده و در صورت ورود به دهان و چشم، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری وارد کنند. این تصور که تنها افراد مسن در معرض خطر هستند، نیز صحیح نیست.

ویروس COVID-19 می تواند افراد در هر سنی را آلوده کند. با این حال، معمولاً در افراد مسن یا افراد دارای مشکلات پزشکی مانند دیابت یا آسم، بیماری با شدت بیشتری بروز پیدا می کند. به علاوه، باید در نظر داشت که کودکان نیز در برابر ابتلا به ویروس کرونا مصون نیستند. همچنین، WHO گزارش داده که حدود ۸۰% از افراد شکل نسبتاً خفیفی از بیماری را تجربه می کنند که نیازی به درمان تخصصی در بیمارستان نیز نخواهد داشت.

مورد دیگر این است که استفاده از ماسک نیز نمی تواند به تنهائی باعث جلوگیری ازآلودگی شود. هنگام پوشیدن ماسک، باید اقدامات احتیاطی دیگری مانند دست نزدن به صورت و حفظ فاصله اجتماعی رعایت شود.

باور اشتباه دیگر این است که خشک کردن دست با سشوار و… باعث پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا می شود. در حالی که، خشک کن ها نمی توانند باعث پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا شوند. بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس، شستن دستها با آب و صابون است.

این مسئله که برای انتقال ویروس باید ۱۰ دقیقه با فرد آلوده در تماس بود، نیز صحیح نمی باشد. هرچه فرد آلوده تر باشد، احتمال ابتلا به ویروس را بیشتر می کند، اما در کمتر از ۱۰ دقیقه نیز امکان ابتلا به آن وجود دارد. مصرف آنتی بیوتیکها نیز فقط باکتری ها را ازبین برده و ویروس ها را نمی کشند. در زمینه مصرف سیر برای پیشگیری از ابتلا به COVID-19 هنوز مطالب اثبات شده ای در دست نیست. برخی تحقیقات نشان می دهدکه سیر ممکن است رشد برخی از انواع باکتری ها را کند کند اما کوید ۱۹یک ویروس است. توصیه می شود اخبار و اطلاعات مرتبط با ویروس کرونا را از منابع معتبر دنبال کنید. اطلاعات نادرست سبب افزایش استرس و تضعیف سیستم ایمنی می شوند. شستن مرتب دستها با آب و صابون و حفظ فاصله اجتماعی، بهترین راه برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان است.

coronavirus

منبع:

Tim Newmans: “Coronavirus myths explored” Medical News Today.MediLexicon, Intl., on April 2, 2020.

فهرست