آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر  که به آن تست پاپ هم گفته می‌شود، یک روش غربالگری برای سرطان دهانه رحم است. این آزمایش وجود سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی را تشخیص می‌دهد. تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم در اثر عفونت با انواع انکوژن (سرطان زا) یا از طریق مقاربت جنسی پرخطر (ویروس پاپیلومای انسانی HPV) ایجاد می شود.

هدف

هدف اصلی از غربالگری، شناسایی سلول های پیش سرطانی است.

ویروس پاپیلومای انسانی HPV

ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی شده و احتمال سرطان سرویکس را افزایش می‌دهد. طی فرآیند پاپ اسمیر سلول‌های سرویکس به آرامی تراشیده شده و از نظر رشد غیرطبیعی بررسی می‌شوند. این کار در مطب پزشک یا ازمایشگاه نجام می‌شود. ممکن است کمی ناخوشایند باشد،

از چه سنی انجام تست توصیه می شود

دستورالعمل‌های معتبر کنونی توصیه می‌کنند که زنان از سن ۲۱ سالگی هر سه سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند تا از سرطان سرویکس جلوگیری شود.

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر

بهترین زمان برای انجام پاپ اسمیر روزهای ۱۰ تا ۲۰ سیکل ماهیانه است.

پاپ اسمیر طبیعی

اگر نتایج طبیعی است، به این معنی است که هیچ سلول غیرطبیعی شناسایی نشده است. گاها از نتایج طبیعی با نام منفی نیز یاد می‌شود. اگر نتایج طبیعی است، احتمالاً تا سه سال دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نخواهید داشت

پاپ اسمیر غیرطبیعی

اگر نتایج آزمایش غیرطبیعی است، به این معنی نیست که سرطان وجود دارد. بلکه معنی آن این است که سلول‌های غیرطبیعی در دهانه رحم وجود دارد که برخی از آن‌ها می‌توانند پیش سرطانی باشند.

سوالات رایج:

  1. آیا در صورت تزریق واکسن آزمایش پاپ انجام گردد؟ بله، اگر واکسن HPV دریافت گردیده، همچنان باید آزمایش پاپ اسمیر انجام شود.. دریافت واکسن HPV شانس ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می دهد، اما به طور کامل محافظت نمی کند. مرتب باید از نظر سرطان معاینه صورت گیرد.
  2. اگر خانمی روز آزمایش پریود شد؟ آزمایش چه می شود؟ اگر خانمی روز آزمایش پریود شد جای نگران ینیست. حتی اگر خونریزی وجود داشته باشد، باز هم می توان آزمایش را انجام داد. اگر خونریزی بسیار شدید است، ممکن است پزشک بخواهد آزمایش را برای زمان دیگری بگذارد، زیرا نتایج آن زمان می‌تواند دقیق‌تر باشد.
  3. آماده شدن برای تست پاپ اسمیر؟ برای آماده شدن برای تست پاپ نیاز به انجام کار خاصی نیست. خانم ها گاهی می شنوند که نباید به مدت ۲ روز قبل از تست پاپ، رابطه جنسی داشته باشند یا چیزی در واژن خود بگذارند، اما مشخص شده که توصیه لازم نیست. تست پاپ حتی در زنانی که اخیراً رابطه جنسی داشته اند یا از روان کننده ها یا کرم های واژینال استفاده کرده اند، خوب عمل می کند.
  4. انجام تست پاپ اسمیر در دوران بارداری خطرناک است؟ در بیشتر موارد انجام تست پاپ اسمیر در ۲۴ هفته اول بارداری بی‌خطر است. پس از این زمان، آزمایش ممکن است دردناک‌تر باشد. همچنین باید ۱۲ هفته پس از زایمان بگذرد تا دقت نتایج افزایش یابد.
  5. نتایج تست پاپ اسمیر چقدر دقیق است؟ تست پاپ بسیار دقیق است. بر اساس منابع معتبر، غربالگری منظم با پاپ اسمیر، میزان سرطان سرویکس و مرگ و میر را حداقل ۸۰ درصد کاهش می‌دهد. تست پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما این ناراحتی مختصر می‌تواند به محافظت از سلامتی کمک کند

۰۹ خرداد ۱۴۰۳

Pap smear
keyboard_arrow_up