ورزش های دوران بارداری

دوران بارداری از مهم ترین روزهای زندگی هر خانم است، که کیفیت آن بر سلامت جنین تأثیر گذار است. یکی از فعالیت های مفید در این دوران ورزش کردن است. ورزش منظم در این دوران می تواند سلامت قلب، استقامت و سلامت کلی را بهبود بخشد. کارشناسان ۳۰ دقیقه ورزش متناسب با وضعیت مادر باردار را توصیه می کنند. ورزش در حفظ سلامتی بدن و وزن ایده آل به خانم های باردار کمک کرده و راهی برای کاهش کمر درد، یبوست و خستگی است.

از دیگر فواید ورزش در این دوران می توان به افزایش ضربان قلب و بهبود گردش خون، کنترل وزن و جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد از طریق سوزاندن کالری و آماده سازی ماهیچه ها برای زایمان اشاره کرد. البته، لازم به ذکر است که خانم های باردار قبل از انجام هر ورزشی حتماً باید با پزشک خود مشورت کنند. تحقیقات نشان داده خانم هایی که طی این دوران ورزش کرده اند، در معرض خطر پایین تر ابتلا به دیابت و فشار خون بارداری قرار دارند. خطر زایمان زودرس نیز در این خانم ها کمتر است.

همچنین، این مادران روند زایمان طبیعی سریع تر، بدون درد و راحت تری خواهند داشت. علاوه بر آن، تحقیات نشان داده نوزادانی که از مادران فعال در دوره بارداری به دنیا می آیند، هنگام تولد از وزن مناسب، توده چربی کمتر و بلوغ عصبی پیشرفته تری برخوردار بوده و نسبت به سایر کودکان باهوش تر و سالم تر هستند. از جمله ورزش هایی است که در این دوران توصیه می شود، می توان به پیاده روی، دوچرخه سواری، یوگا و ایروبیک های سبک اشاره کرد. البته، خانم ها باید هنگام ورزش در این دوران دقت کافی داشته و در این زمینه با پزشک خود مشورت کنند

منبع:

Miller, Angel. “5 best exercises during pregnancy.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 9 Mar. 2015.

فهرست