غذاهای ممنوع در دوران بارداری

بارداری باعث تغییرات زیادی در بدن شده و خانم های باردار، باید در این دوران عادت های غذایی خود را با این تغییرات سازگار کنند. رژیم غذایی یکی از مهم ترین عواملی است که سلامت کلی خانم باردار و همچنین سلامت کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. مصرف یک رژیم سالم در طول بارداری ضروری بوده و خانم های باردار باید از از مصرف یکسری مواد غذائی اجتناب کنند. بعضی از ماهی ها دارای جیوه بالا هستند که بسیار سمی بوده و باعث ایجاد مشکلاتی برای مادر باردار و جنین می شوند. بنابراین، خانم های باردار باید در انتخاب ماهی بسیار دقت کنند.

ماهی سالمون یکی از ماهی های با میزان پایین جیوه است که می تواند در دوران بارداری مصرف شود. علاوه بر آن، ماهی ها و سایر غذاهای دریائی حاوی انگل ها یا باکتری های مضر بوده و بنابراین، باید به خوبی پخته شوند به علاوه، مصرف الکل در دوران باردرای نیز می تواند طیف وسیعی از مشکلات رشد فیزیکی و روانی را در فرزند ایجاد کند. سبزیجات شسته نشده نیز ممکن است حاوی باکتری هایی نظیر سالمونلا یا اشرشیا کلای باشد که می توانند باعث عفونت شوند. بنابراین، شستشوی کامل آن ها بسیار ضروری است.

خودداری از مصرف گوشت های نیمه پز، تخم مرغ خام و …. نیز در این دوران اهمیت زیادی دارد. با رعایت یکسری نکات ساده می توان به راحتی این دوران حساس را پشت سر گذراند و سلامت مادر و جنین را تضمین کرد.

منبع:

Johnson, Jon. “What foods are off limits while pregnant?.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 6 Feb. 2019.

فهرست