شست وشوی صحیح در برابر ویروس کرونا

هرچند ویروس کرونا یا همان COVID-19 شیوع بالائی داشته و مانند سایر عوامل بیماری زا تهدید کننده حیات است اما روش های ساده ای برای شست و شوی دست ها و همچنین تمیز نگه داشتن خانه وجود دارد. یک مطالعه جدید نشان داده که COVID-19 می تواند به مدت ۲ تا ۳ روز روی سطوح پلاستیکی زنده بماند. این احتمال وجود دارد که افراد سالم با لمس سطوح آلوده و سپس لمس دهان یا چشم خود به ویروس مبتلا شوند. به همین دلیل، دائماً یاد آوری می شود که دست های خود را بشویید و سطوح محل کار و زندگی خود را تمیز کنید. باید به این نکته توجه داشت که تمیز کردن و ضد عفونی مناسب به معنای استفاده از محصولات مناسب است. برخی از محصولات تمیز کننده خطرات فراوانی برای سلامتی به همراه داشته و حتی می تواند سرطان زا باشد.

با توجه به ماندگاری ویروس روی سطوح، تمیز کاری صحیح اهمیت زیادی دارد. دستگیره، میز، رومیزی، تلفن همراه، درب منزل و آپارتمان، فرمان اتومبیل و سوئیچ، از جمله سطوحی هستند که احتمال آلودگی آن ها بیشتر است. برای تمیز کردن سطوح می توان از سفید کننده های معمول استفاده کرده و پس از رقیق سازی آن ها با آب به نسیت یک پنجاهم (یک واحد سفید کننده و ۴۹ واحد آب)، آنها را بر روی سطوح اسپری کرد. به یاد داشته باشید که باید مدت زمانی صبر کنید تا ضدعفونی کننده ویروس را از بین ببرد و سپس، محل مورد نظر را پاک کنید. در صورت استفاده از اتانول، حتماً از اتانول ۷۰ درصد استفاده کنید تا ویروس را به صورت مؤثر از بین ببرد. در مورد شست و شوی لباس ها، مواد شوینده معمولی لباسشویی برای از بین بردن ویروس کوید ۱۹ کافی است. در مورد شستن دستها نیز باید توجه داشت که شستشوی مکرر و استفاده از ضد عفونی کننده می‌ تواند باعث سوزش و ترک خوردن پوست شود.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی پوست توصیه شده از شستشوی دست‌ ها با آب داغ خودداری شود و از صابون مناسب پوست های حساس استفاده شود. اتانول یکی از محرک های پوستی است و در صورت استفاده از آن، حتماً از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. هنگام استفاده از دستکش های لاتکس، می توان زیر آن دستکش نخی بپوشید و بدین ترتیب احتمال حساسیت های پوستی را کاهش دهید. در انتها، به خاطر بسپارید که ویروس کرونا دارای پوششی از جنس چربی است و هر چیزی که بتواند این چربی را از بین ببرد، می‌تواند ویروس را نابود کند. بنابراین، بهترین تمیز کننده، آب و صابون است.

coronavirus

منبع:

George Citroner: “How to Clean and Kill COVID-19, But Avoid Harsh Chemicals” Medical News Today.MediLexicon, Intl., on April 8, 2020.

فهرست