ورزش بعنوان یک درمان جدید برای سرطان پروستات

گاهی اوقات سرطان پروستاتی که هنوز گسترده نشده، با عمل جراحی یا پرتو، درمان می شود. البته این درمان ها یکسری عوارض جانبی داشته و به همین دلیل، بسیاری از مردان مراقبت فعال را انتخاب می کنند که شامل نظارت دائم بر بیماری است. یک مطالعه جدید در مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا، ورزش را به عنوان یک درمان جدید برای سرطان پروستات معرفی کرده است. محققان۵۰ مرد مبتلا به بیماری سرطان پروستات را بررسی کردند.

نیمی از مردان در مطالعه، به مدت ۱۲ ماه، هر هفته دو و نیم ساعت تمرین های هوازی مانند دویدن، دوچرخه سواری، شنا و… انجام دادند. به نیمی دیگر اطلاعاتی در مورد فواید ورزش برای بیماران مبتلا به سرطان داده شد اما هیچ نظارتی برای آن ها قرار داده نشد. نتایج به دست آمده نشان داد که ورزش منظم می تواند در جلوگیری از گسترش سرطان پروستات به سایر نقاط بدن کمک کرده و به عنوان یک فعالیت درمانی در نظر گرفته شود. شواهد نشان می دهد مردانی که پس از تشخیص سرطان پروستات، از لحاظ جسمی فعال هستند، بهتر از مردان غیرفعال درمان می شوند.

دلیل آن هنوز مشخص نیست اما ممکن است ورزش بر روی برخی از ژن های تنظیم رشد سلول های سرطانی و تعمیر DNA اثر بگذارد. بنابراین، ورزش می تواند یک درمان موثر و عملی برای سرطان پروستات موضعی باشد. ورزش می تواند به کاهش وزن و همچنین کاهش سطح PSA کمک کند که یک شاخص مثبت در ارزیابی سلامت مردان به حساب می آید. بنابراین، این یافته ها، یک جهش رو به جلو و خبر خوبی برای بیماران مبتلا به این سرطان است.

Prostate Cancer

منبع:

News-Medical.Net, January 6, 2016 ، Cancer Research UK.

فهرست