نقش های منیزیم دربدن

منیزیم یک ماده معدنی مفید است که به حفظ ساختار استخوانی سالم، عملکرد سیستم عصبی، تنظیم فشار خون، ساخت DNA، پروتئین و همچنین تنظیم سطح قند خون کمک می کند. مقدار منیزیم مورد نیاز روزانه نوزادان ۷۵ میلی گرم، پسران نوجوان ۴۱۰ میلی گرم، دختران نوجوان ۳۶۰ میلی گرم، مردان بالغ ۴۰۰-۴۲۰ میلی گرم و خانم های بالغ ۳۱۰-۳۲۰ میلی گرم است.

خانم های باردار نیز روزانه به ۳۵۰ تا ۳۶۰ میلی گرم منیزیم نیاز دارند. این ماده مغذی حدود ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی را در بدن تنظیم می کند. منیزیم همچنین در فرآیندهای تولید و استفاده از آدنوزین تری فسفات (ATP) نقش مهمی دارد. این فرآیندها به تولید انرژی بدن کمک کرده و در فعالیت هایی مانند انقباض فیبر عضلانی، ساخت پروتئین و انتقال مواد شیمیایی نقش مهمی دارد. منیزیم به هدایت ضربان های عصبی، ضربان قلب و انقباضات عضلانی نیز کمک می کند.

علاوه بر موارد نام برده، منیزیم برای حفظ و رشد استخوان ها نیز ضروری است. اتخاذ یک رژیم غذایی مناسب به تأمین منیزیوم مورد نیاز بدن کمک می کند. یکی از منابع مهم سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کلم، ریحان، کاهو و… هستند. حبوبات، غلات کامل، لبنیات، میوه هایی مانند آووکادو، موز، انجیر، و تمشک، آجیل، غذاهای دریایی مانند ماهی قزل آلا و ماهی تن و شکلات تیره، از دیگر مواد غذایی حاوی منیزیم هستند. مصرف کافی منابع منیزیم در رژیم غذائی، به ر احتی می تواند این ماده مغذی را برای بدن تأمین کند.

magnesium in food

منبع:

Angela Betsaida B. Laguipo, BSN. ” Magnesium in the Diet and Body” news-medical.net., Feb 6, 2019.

فهرست