۲hpp

  •  آزمایش قند خون دو ساعته (۲hpp) چیست ؟

آزمایش ۲hpp یا آزمایش قند خون دو ساعته یک آزمایش خون برای بررسی سطح قند خون است. آزمایش قند خون دو ساعته برای بررسی واکنش بدن شما به قند و نشاسته بعد از خوردن غذا انجام میشود. اگر دیابت دارید، یعنی بدن شما انسولین کافی برای کنترل قند خونتان تولید نمیکند و سطح قند خون شما بالا باشد به مرور زمان میتواند منجر به مشکلات جدی از جمله آسیب قلبی، عصبی، کلیه و چشم شود. اما با انجام یک آزمایش ساده به نام آزمایش قند خون دو ساعته (۲hpp) میتوانید به راحتی از میزان قند خون خود مطلع شوید و به موقع جهت پیشگیری و درمان اقدام کنید.

  •  علل درخواست آزمایش قند خون دو ساعته (۲hpp) چیست ؟

ممکن است پزشک برای اطلاع از اینکه آیا شما مبتلا به دیابت هستید و یا اطلاع از داشتن سایر اختلالات مربوط به انسولین، آزمایش قند دو ساعته (۲hpp) را برای شما تجویز کند. پزشک با توجه با علائم بالینی شما همانند: تکرر ادرار، تشنگی غیر معمول، تاری دید و… و حتی در دوران بارداری جهت غربالگری دیابت بارداری ممکن است آزمایش قند دو ساعته را تجویز کند.

  •  شرایط انجام آزمایش قند خون دو ساعته (۲hpp) چیست ؟

برای انجام آزمایش قند دو ساعته باید در ابتدا به مدت ۸ الی ۱۰ ساعت ناشتا باشید، به آزمایشگاه مراجعه نموده تا جهت انجام آزمایش قند خون ناشتا نمونه بدهید و بعد از دادن آزمایش قند خون ناشتا، یک صبحانه سبک حاوی کربوهیدرات میل می کنید و دو ساعت بعد از اخرین لقمه صبحانه دوباره به آزمایشگاه مراجعه می کنید، جهت انجام آزمایش قند خون دو ساعته.

  •  نمونه مورد نیاز جهت انجام آزمایش قند خون دو ساعته (۲hpp) چیست ؟

خون (سرم)

  • محدوده طبیعی آزمایش قند خون دو ساعته (۲hpp) (نرمال رنج):

 (<140 mg/dL)طبیعی: کمتر از ۱۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر

 (۱۴۰-۱۹۹ mg/dL) پیش دیابت: ۱۴۰ تا ۱۹۹ میلی گرم در دسی لیتر

(>200 mg/dL) دیابت: بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر

نکته : محدوده طبیعی برای آزمایش ها بر اساس روش انجام آن متفاوت است. این محدوده ذکر شده مربوط به روش های استفاده شده در آزمایشگاه پردیس می باشد.

keyboard_arrow_up