ویتامین B و کاهش علائم اسکیزوفرنی

روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی اختلالی روانیست که از کار افتادگی فرآیندهای فکری و پاسخگویی عاطفی ضعیف از جمله نشانه های آن به شمار می روند. این بیماری حدود یک درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داده که بیشترین مبتلایان آقایان هستند. این بیماری معمولاً به صورت توهم شنیداری، توهم‌های جنون آمیز یا عجیب و غریب و تکلم و تفکر آشفته بروز می یابد و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه بوده و معمولاً در دوران نوجوانی بروز پیدا می کند. درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشته و تنها به کمک داروهای آنتی سایکوتیک (ضد جنون) علائم آن کنترل می شود.

با توجه به نظر پزشکان در مورد مصرف داروهای آنتی سایکوتیک، به نظر می رسد مصرف این داروها در چند ماه اول مناسب باشد اما در ۸۰ درصد موارد، عود مجدد علائم بیماری در مبتلایان مشاهده شده است. تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده اند، مصرف ویتامین های گروه B به کاهش علائم این بیماری کمک فراوانی می کند.

اخیراً پزشکان برای کنترل و کاهش علائم این بیماری دوزهای بالایی از ویتامین B را تجویز می کنند. نتایج آزمایش های انجام شده نشان داده اند، مصرف دوز های بالایی از ویتامین های گروه B مانند B-6،B-8 و B-12 به طور قابل توجهی علائم اسکیزوفرنی را کاهش داده است.

همچنین، یک دوز ترکیبی از چندین ویتامین اثر آن را افزایش داده و برای درمان مناسب تر است. با توجه به رابطه تنگاتنگ تغذیه با بیماری های روانی و جسمی توصیه شده، الگوی رژیم غذایی خود را بهبود داده تا علاوه بر جلوگیری از ابتلا، در روند بهبود نیز به سلامتی کمک کنیم.

vitamin B

منبع:

Ana Sandoiu. “Daily hour of yoga lowers blood pressure.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 8 Dec. 2016.

فهرست