مصرف ویتامینD در برابر کروناویروس

یک مطالعه جدید حدس می زند که کمبود ویتامینD ممکن است با افزایش خطر ابتلا به COVID-19 ارتباط داشته باشد. محققان اظهار داشتند كه بهتر است افراد سطح ویتامینD خود را مورد ارزیابی قرار دهند. به طور کلی، ویتامینD یکی از مواد مغذی بسیار مهم برای سلامتی انسان است. بدن انسان به طور طبیعی این ویتامین را از طریق قرار گرفتن کافی در معرض نور خورشید، تولید می کند. به علاوه، برخی منابع غذائی مانند زرده تخم مرغ نیز می توانند منبع ویتامینD باشند که به ویژه برای افرادی که دسترسی کمی به نور خورشید دارند، مهم است.

همچنین، برای رفع کمبود ویتامینD، افراد می توانند تحت نظر پزشک متخصص، مکمل های ویتامینD را نیز مصرف کنند. کمبود این ویتامین، می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در استخوان ها و همچنین مواردی مانند ریزش مو و درد مفاصل شود. در یک بررسی جدید، محققان ارتباط این ویتامین با ویروس جدید کرونا را بررسی کردند. آن ها ابتدا میانگین ویتامینD را برای ساکنان ۲۰ کشور اروپایی ارزیابی کردند سپس، ارتباط سطح این ویتامین با موارد ابتلا و مرگ و میر کوید ۱۹ مورد بررسی قرار گرفت.

این تیم تحقیقاتی گزارش کرده است که طبق مشاهدات آن ها، میانگین ویتامینD در هر کشور با تعداد ابتلا و مرگ و میر ویروس کرونا ارتباط دارد. آن ها ادعا می كنند که در كشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا كه بیشترین تعداد بیمار کوید ۱۹ را در اروپا دارند، میانگین سطح ویتامینD در جمعیتشان پایین است. براساس این ارتباط، محققان فرض می كنند كه ویتامینD می تواند به محافظت در برابر ویروس کرونا کمک كند. البته، این ادعای محققین به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

Vitamin D and coronavirus

منبع:

Maria CohutPh.D: “Should people take vitamin D to ward off the new coronavirus?” Medical News Today.MediLexicon, Intl., on May 6, 2020.

فهرست