ویتامین D و جلوگیری از ابتلا به عفونت ها

ابتلا به عفونت های حاد دستگاه تنفسی ۱۰ درصد از موارد اورژانس ایالات متحده را تشکیل می دهد. سالانه حدود ۲٫۶۵ میلیون نفر مرگ و میر ناشی از ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی مانند ذات الریه و برونشیت گزارش شده است. ازدحام بیش از حد جمعیت، محیط زندگی مرطوب، آلودگی هوا و سیگار کشیدن والدین از جمله مواردیست که خطر ابتلا به بیماری عفونی دستگاه تنفس را افزایش می دهد.

ویتامین D از مهم ترین ویتامین های موجود در بدن بوده که کمبود آن به بروز بیماری های پوکی استخوان و فشار خون بالا منجر می شود. مطالعات اخیر نشان داده، کمبود ویتامین D یکی از مهم ترین عواملی است که منجر به کاهش پاسخ سیستم ایمنی به ویروس ها و باکتری ها شده و زمینه را برای رشد و تکثیر آن ها فراهم می کند. دانشمندان برای اثبات اثر این ویتامین بر سیستم ایمنی آزمایش هایی انجام دادند. نتایج آزمایش ها نشان داد، مصرف مکمل های ویتامین D حدود ۱۲ درصد خطر ابتلا به عفونت را در افراد مستعد کاهش می دهد.

به عبارت دیگر، مصرف این مکمل ها می تواند از ابتلای میلیون ها نفر به عفونت دستگاه تنفس جلوگیری کند. کشورهایی که افراد آن با فقر این ویتامین مواجه اند می توانند اقدامات بهداشت عمومی مانند افزودن ویتامین D به رژیم غذایی برای بهبود وضعیت سلامتی همگانی انجام دهند. درواقع، این عمل از نظر اقتصادی نیز با پیشگیری از ابتلا به بیماری های عفونی و صرف هزینه ها در جهت درمان نیز مقرون به صرفه تر است.

توصیه می شود افرادی که با کمبود این ویتامین مواجه هستند به پزشک خود مراجعه کرده و با بهبود الگوی رژیم غذایی یا مصرف مکمل ها طبق نظر پزشک معالج از ابتلا به بیماری های بیشتر جلوگیری کنند.

ویتامین D

منبع:

Tim Newman. ” New evidence that vitamin D prevents respiratory infections.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 16 Feb. 2017.

فهرست