راه هایی برای داشتن پوست سالم

پوست بزرگترین عضو بدن است که به عنوان یک سد حفاظتی عمل می کند. پوست عملکردهای زیادی دارد که مهمترین نقش آن، دفاع از بدن در مقابل باکتری ها، ویروس ها، و مواد آلی و شیمیایی است. آسیب پوستی می تواند عفونت ها و عوامل آسیب زا را به راحتی وارد بدن کند. علاوه بر آن، پوست درجه حرارت بدن را تنظیم، تعادل مایعات را حفظ و رطوبت را کنترل می کند. به علاوه، احساس درد را به ما اطلاع داده و ما را در مقابل اشعه های مضر ماوراء بنفش خورشید (UV) محافظت می کند. بنابراین، توجه به سلامتی آن اهمیت زیادی دارد.

عواملی مانند ژنتیک، پیری، هورمون ها و بیماری هایی مانند دیابت عواملی هستند که روی پوست تأثیر می گذارند. رژیم غذایی مناسب یکی از عوامل مهم در حفظ سلامت پوست است. انبه یکی از میوه های دارای آنتی اکسیدان است که در سلامت پوست نقش مهمی دارد. گوجه فرنگی در پیشگیری از سرطان پوست نقش دارد. روغن زیتون، چای سبز، کلم، ماهی و سایر مواد حاوی امگا ۳ نیز از مواد غذایی مفید برای پوست هستند. دوری از استرس مورد دیگری است که برای سلامت پوست مفید است.

براساس تحقیقات انجام شده، احتمال بروز آکنه در نوجوانان دارای استرس، ۲۳درصد بیشتر از سایرین است. علاوه بر موارد ذکر شده، حفظ رطوبت پوست نیز اهمیت دارد. زمان حمام کردن طولانی باعث خشکی پوست می شود. بهتر است به جای آب داغ از آب گرم استفاده شود.

همچنین توصیه می شود برای داشتن پوست سالم تر، فاصله خود را با آتش یا سایر منابع رطوبتی حفظ کنید. ترک سیگار نیز سلامت پوست را افزایش می دهد. سیگار کشیدن باعث کاهش خون رسانی به پوست شده و در نتیجه پوست اکسیژن مورد نیاز را دریافت نخواهد کرد. خواب کافی هم اهمیت زیادی در حفظ سلامت پوست دارد. خواب کافی بین ۷ تا ۹ ساعت در نظر گرفته می شود. خواب کمتر از این زمان برای سلامت بدن و به ویژه پوست ضرر دارد.

پوست سالم

منبع:

Hannah Nichols. “Five life hacks for healthy skin” Medical News Today. MediLexicon, Intl 14 November 2017

فهرست