یوگا و کاهش فشار خون

فشار خون بالا از شایع ترین بیماری های جوامع امروز بوده و به حالتی گفته می شود که فشار سیستولی و دیاستولی به ترتیب بالاتر از ۱۴۰ و ۹۰ باشد. براساس گزارش های مرکز کنترل، پیشگیری و درمان بیماری ها(CDC)، این بیماری تاکنون ۷۵ میلیون آمریکایی را درگیر کرده است. فشار خون بالا خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی- عروقی و سکته را افزایش می دهد. از هر سه آمریکایی یک نفر آنها در وضعیت پیش فشار خون بالا قرار دارد(پیش فشار خون به حالتی گفته می شود که فشار خون از حد نرمال بیشتر بوده اما به میزان فشار خون بالا هم نمی رسد و وضعیتی پیش از ابتلا به فشار خون بالا است).

تحقیقات اخیر نشان داده انجام منظم روزانه یک ساعت ورزش یوگا برای بهبود وضعیت بیماران پیش فشار خون بسیار مفید است. برای اثبات این مطلب، آزمایش هایی بر روی گروهی از شرکت کنندگان خانم و آقا انجام شد. در طی این آزمایش ها افراد به دو گروه تقسیم شدند. گروهی از پیش فشار خونی ها که در طی آزمایش ورزش یوگا انجام می دادند و گروهی که زندگی روزمره خود را داشته و تنها مورد پیگیری بودند.

نتایج آزمایش ها و پیگیری های انجام شده نشان داد افرادی که یوگا انجام می دادند در طول روز فشار خون پایین تری داشته اند. براساس نتایج، افراد پیش فشار خونی که فشار خون آن ها کنترل شده و کاهش یابد، در معرض خطر کمتری در ابتلا به حمله ایسکمی گذرا، بیماری عروق کرونری و سکته قرار دارند. توصیه می شود مبتلایان به فشار خون بالا با انجام ورزش یوگا به مدت یک ساعت در طول روز، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های درمان فشار خون بالا، از احساس شادی و سرزندگی حاصل از این ورزش نیز بهره ببرند.

yoga

منبع:

Ana Sandoiu. “Daily hour of yoga lowers blood pressure.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 8 Dec. 2016.

فهرست