دیدگاه‌های فعلی در مورد گرانولوم ماجوشی

گرانولوم ماجوشی به دلیل اختلال در فولیکول‌های موی عفونی شده پدید می‌آید به طوری که ساقه‌های مو و قارچ‌ها به داخل درم و بافت زیر جلدی نفوذ می‌کنند.


خلاصه

  • گرانولوم ماجوشی یک عفونت قارچی نادر پوست(درم)است. که عمدتاً در بیش از ۹۵٪ موارد توسط درماتوفیت‌ها ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علت شناسایی شده، ترایکوفایتون روبروم انسان‌دوست است. در بقیه موارد علت آن قارچ‌های غیر درماتوفیت مانند گونه‌های آسپرژیلوس هستند. این بررسی با هدف ارائه اطلاعاتی در مورد دیدگاه‌های کنونی در مورد گرانولوم ماجوشی در رابطه با ویژگی‌های بالینی، عوامل مستعدکننده، تشخیص آزمایشگاهی و استراتژی‌های درمانی آن است. اگرچه اندام تحتانی شایع‌ترین محل عفونت گزارش شده است اما درگیری در ناحیه صورت در ۵ سال گذشته غالب بوده است. بررسی موارد گزارش شده نشان داده است که شایع‌ترین عامل مستعد کننده، استفاده از کرم‌های استروئیدی موضعی بدون آزمایش هیدروکسید پتاسیم، در درمان درماتوزهای سنگفرشی اریتماتوز است.

تشخیص قابل اعتماد گرانولوم ماجوشی

  • بر اساس بررسی هیستوپاتولوژیک، کشت قارچ و آنالیزهای مولکولی است. گرانولوم ماجوشی باید نه تنها با داروهای موضعی، بلکه با داروهای ضد قارچی سیستمیک نیز درمان شود و درمان تا رفع کامل ضایعات ادامه یابد. در درمان سیستمیک، به دلیل اثربخشی، عوارض جانبی و بی‌خطر بودن، تربینافین ترجیح داده می‌شود.

برگرفته از :
توضیحات تکمیلی در لینک زیر قرار دارد.

دیدگاه‌های فعلی در مورد گرانولوم ماجوشی Majocchi’s granuloma: current perspectives – ماهنامه اخبار آزمایشگاهی (medlabnews.ir)


۰۹ تیر ۱۴۰۳

گرانولوم ماجوشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up