نشانه های ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری شایع گوارشی است که سبب درد مزمن شکمی و مشکلات گوارشی می شود. این بیماری طبف وسیعی از افراد را درگیر کرده و در سنین زیر ۵۰ سال شایع تر است. علاوه بر آن، احتمال ابتلا در خانم ها حدود دو برابر آقایان است. شناخت نشانه های بیماری، به تشخیص سریع تر و درمان بهتر کمک می کند. درد و گرفتگی در قسمت پایین شکم، یکی از علائم اصلی IBS است.

این وضعیت به دلیل حساسیت بیش از حد روده ها و انقباض عضلات گوارشی اتفاق می افتد. گاز بیش از حد معده، علامت دیگری است که وجود IBS را مطرح می کند. احساس سوزش نیز از دیگر نشانه های احتمالی این بیماری است. یبوست، کاهش حرکات روده ای و درد هنگام عبور مدفوع نیز در این وضعیت رخ می دهند. مصرف برخی مواد غذائی مانند پیاز، آووکادو، عدس، سیر و لوبیا به رفع این مشکل کمک می کند. علاوه بر علائم نام برده، احساس خستگی، دردهای عضلانی و استرس نیز می توانند نشان دهنده ابتلا به IBS باشند. پزشک با انجام معاینه و درخواست آزمایش های لازم این بیماری را تشخیص می دهد. درمان بیماری از طریق تجویز دارو انجام می شود. افزایش مصرف فیبر، انجام ورزش منظم و افزایش تحرک نیز می توانند به رفع این مشکل کمک کنند.

Irritable bowel syndrome

منبع:

Burgess, Lana. “۱۰ signs and symptoms of irritable bowel syndrome.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 23 Jan. 2019.

فهرست