علل و درمان فشار خون پایین در دوران بارداری

هورمونی در دوران بارداری باعث تغییر در گردش خون در این دوران شده و به خصوص در سه ماهه اول و دوم بارداری فشار خون پایین را موجب می شود. اغلب خانم های باردار، فشار خون پایین (افت فشار خون) در دوران بارداری را تجربه کرده و این مسئله مشکل خاصی ایجاد نمی کند. با این حال، فشار خون بسیار پایین می‌تواند موجب نگرانی شود و برخی خانم ها علائم آزار دهنده ای را تجربه می کنند.

در طی بارداری و با تغییرات رشدی جنین، بدن مادر دچار تغییرات زیادی می شود که برای حفظ تعادل بسیار مهم است. خانم ها باید در طول مراحل بارداری به طور منظم با پزشک خود مشورت کنند. علاوه بر این تغییرات، سبک زندگی و سطح استرس نیز بر تغییرات فشار خون تأثیر دارند. به دلیل گسترش رگ های خونی برای انتقال جریان خون به رحم، فشار خون در ۲۴ هفته اول حاملگی ممکن است پایین باشد. فشار خون بسیار پایین همچنین ممکن است علامتی از عوارضی مانند حاملگی خارج از رحم نیز باشد. پزشک متخصص با بررسی فشار خون سلامت مادر و کودک را تشخیص داده و در صورت لزوم اقدامات مورد نیاز را در خواست می کند.

به طور کلی، این مسئله نگران کننده است اما برخی علائم آن مانند سرگیجه، خستگی، حالت تهوع و تنفس مشکل، آزار دهنده هستند. در این شرایط، استراحت کافی، آرام بیدار شدن از تختخواب، نوشیدن مایعات کافی، مصرف غذاهای متنوع و افزایش وعده های غذایی می تواند در کنترل فشار خون مفید باشد. در صورت تداوم این وضعیت و تشدید علائم، حتماً باید با پزشک معالج مشورت شود.

low blood pressure during pregnancy

منبع:

Johnson, Jon. “Causes and remedies for low blood pressure during pregnancy.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 12 Dec. 2017.

فهرست