نقش ویتامین D در مقابله با کوید ۱۹

یک مطالعه اخیر در مقیاس کوچک نشان داده که بیماران بستری کوید ۱۹ در صورت داشتن ویتامین D کافی، کمتر دچار عوارض تهدید کننده زندگی می شوند. نتایج حاصل از این مطالعه که در مجله PLOS ONE منتشر شده، می تواند در تلاش پزشکان برای کاهش میزان مرگ و میر ناشی از کوید ۱۹، ارزشمند باشد.

از زمان ظهور ناگهانی بیماری کرونا، محققان به صورت پیوسته تلاش می کنند تا بتوانند درمان های مؤثر را در بیماران توسعه دهند. تا کنون، سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از دو داروی رمدسیویر و دگزامتازون را در درمان بیماری کوید ۱۹ تأئید کرده اند. علاوه بر آن، بررسی های جدید نشان داده که سطح مناسب ویتامین D نیز می تواند به درمان بیماران کمک کند. این بررسی بر روی بیش از ۶۰۰ بیمار بستری شده در بیمارستان سینای تهران انجام شد. بیمارانی که سطح ویتامین D در آن ها حداقل ۳۰ نانوگرم در میلی لیتر بود، عوارضی از قبیل تنگی نفس، نارسایی تنفسی یا کاهش قابل توجه سطح اکسیژن خون را کمتر تجربه کردند. محققان همچنین دریافتند که در بیماران با سطح کافی ویتامینD، تعداد لنفوسیت خون بالاتر و سطح پروتئین واکنش پذیر C در خون پایین تر بود که هر دو نشان دهنده پاسخ ایمنی مثبت است.

با توجه به کمبود ویتامین D در اکثر افراد و مشکل ساز شدن این مسئله به خصوص در فصل زمستان، توجه به این مسئله اهمیت زیادی دارد. امید است با تلاش های مستمر محققان و جامعه پزشکی و رعایت پروتکل های بهداشتی توسط همه افراد جامعه، بیماری همه گیر کرونا مدیریت شده و میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن کاهش یابد.

keyboard_arrow_up